Co oznacza odrzucenie spadku?
Zasady dziedziczenia, w tym i dotyczące odrzucenie spadku szczegółowo określają zapisy Kodeksu cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny) – dalej k. c. Z chwilą śmierci spadkodawcy przechodzą na spadkobierców nie tylko prawa, ale również i obowiązki osoby zmarłej. Artykuł 1012 k. c. stanowi, że spadkobiercy przysługuje prawo do odrzucenia spadku.
Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.
Art. 1012. k. c.
Kiedy i w jaki sposób można odrzucić spadek?
Spadek można odrzucić w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania, a jeśli w tym terminie spadek nie został odrzucony, oznacza to przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Odrzucić spadek można składając oświadczenie przed notariuszem lub przed sądem rejonowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania spadkobiercy.
Dokumenty potrzebne do odrzucenia spadku u notariusza
Stawając przed notariuszem w celu sporządzenia aktu notarialnego zawierającego oświadczenie o odrzuceniu spadku, należy przedstawić następujące dokumenty i informacje:
- dane osobowe spadkobiercy:
- imiona i nazwisko,
- imiona rodziców,
- stan cywilny,
- nr dowodu osobistego lub paszportu
- PESEL,
- adres zamieszkania;
- akt zgonu spadkodawcy;
- wypisy aktów notarialnych dokumentujące odrzucenia spadku przez innych członków rodziny;
- dane osób wchodzących w dalszej kolejności w krąg spadkobierców ustawowych.
Odrzucenie spadku – koszt notariusza
Maksymalną wysokość taksy notarialnej, a więc wynagrodzenia notariusza, określa Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Warto podkreślić, że rozporządzenie określa maksymalne stawki. W przypadku sporządzenia aktu notarialnego zawierające oświadczenie o odrzuceniu spadku, honorarium wynosi 50 zł.
Do kosztu sporządzenia aktu notarialnego należy doliczyć opłatę za wypisy aktu notarialnego zależną od ich liczby i objętości oraz 23% podatku VAT.